Mikor iskolás voltam, volt egy számolós játék, amit nagyon szerettünk játszani. Emlékszem, szüleimmel is sokat játszottuk. Elég elrongyolódott állapotban van már, és sajnos az egyik kártya hiányzik - remélem megtalálom, mert pár napja még mintha teljes lett volna a készlet.
Kerestem, de soha nem láttam, hogy újra kiadták volna. Valamikor régen, a kommunista időben adták ki városunk egyik nyomdájában, nincs copyright rajta, se kiadási év. Szerző viszont van.
PIK
8-12 éves gyerekeknek.
Szerző: Alexandru Russin
Képek: Stela Creţu
Játékleírás
Játékosok száma: 2-4.
A játékosok célja: a játékszabályok alapján elvégzett matematikai műveletek segítségével minnél több "prim számos" (olyan számok amelyek csak 1-el és saját magukkal oszthatók) kártyát szerezzenek.
A játékban előforduló prim számok a következők: 1, 2, 3, 5, 7, 13, és 17. A 11-es prim szám nem található meg a kártyákon, de az 1-es kártyák szükség esetén 11-ként is használhatók.
A számos kártyákon kívül még van két szám nélküli kártya, egyiken egy pötty, a másikon két pötty van. Az egy pöttyös kártya helyettesíthet bármilyen páratlan számot, a két pöttyös pedig bármilyen páros számot a játékban szereplő számok közül. A végső pontozánál ezeket a kártyákat nem kell beszámítani.
A játék kezdete. A kártyákat össze kell keverni és minden játékosnak kiosztani 5 kártyát. Ezután hat másik kártyát fejjel felfelé az asztalra kell helyezni. Az első játékos egymást követő matematikai műveletekkel - összeadás, kivonás, szorzás és osztás - meg kell próbáljon minnél több kártyát felvnni az asztalra helyezett 6 kártyából. Úgyanígy járnak el a következő játékosok az asztalon maradt kártyákkal.
Például, tegyük fel, hogy az asztalon a következő kártyák vannak: 1, 2, 6, 9, 14, és 17. Ezekkel a számokkal egy, két, három, esetleg mind a négy művelet elvégezhető úgy, hogy végül a végső eredmény egy olyan szám legyen amit a játékos a kezében tart (a neki kiosztott kártyák között). Így a soron következő játékos szorozhat: 2x9=18. A 18-at el fogja osztani 6-tal, ami a harmadik kártyán van, és ezt az eredmény kapja: 18: 6=3. A 3-sal és a másik kártyán található 17-essel elvégez egy kivonást: 17-3 = 14. És a 14-essel és 1-el elvégez egy összeadást: 14+1=15. A 15-öst a kezében tartva, elviheti azokat a számkártyákat amelyek számait felhasználta az elvégzett műveleteknél, ezeket félreteszi a kezében levő számkártyával (jelen esetben 15).
A játék ideje alatt a következő szabályokat kell betartani:
-Nem kötelező mind a négy számtani művelet elvégzése, hanem csak annyi, amennyi szükséges, hogy a művelet eredménye egy adott ponton megegyezzen egy a kézben tartott kártyával.
-Nem számít a műveletek sorrendje, a játékos dönt a műveletek sorrendjéről.
-Minden műveletet csak egyszer használhat a játékos egy menetben.
-Ha a játékosnak nincs egyetlen megfelelő kártyja sem, hogy legalább egy műveletet elvégezzen, de mégis van egy kártyája amely megegyezik az asztalon levő kártyák egyikével, a saját kártyájával felveheti az azonos számú kártyát. Amikor így sem tud felvenni semmit az asztalról, akkor kötéles a kezében levő kártyák közül egyet letenni az asztalra.
-Mikor az asztalon vagy egy játékos kezében megjelenik az egyik a két pöttyös kártya közül, a játékos elvégzi a szükséges műveleteket ezzel a kártyával, a kártyát a játékban is létező és neki épp szükséges páros vagy páratlan számként használva a kártyát (attól függően, hogy egy pötty vag kettő van a kártyán).
-Miután minden játékosnak elfogytak kiosztott kártyái, újból ki kell osztani nekik 5-5 kártyát, de az asztalra nem kell teni egyet sem (mint a játék elején a 6 kártyát). A játék így folytatódik, amíg elfogy a kártyakészlet.
-Ha egy játékosnak sikerül minden kártyát felvennie az asztalról, akkor sikerült megvalósítania egy "PIK"-et, amire 2 pontot kap. Ebben az esetben a soron következő játékos letesz az asztalra egy kártyát a kezében levők közül.
-Minden játék végén össze kell számolni a pontokat: az összegyűjtött kártyák közül minden prim számos kártya egy pontot ér, a többi számkártyát nem kell számba venni, ehhez hozzáadódnak a a "PIK"-ek által nyert pontok.
-A játék végén az asztalon maradt kártyákat az a játékos kapja, aki utoljára vett fel kártyákat.
-Minden járékpartin a játszmák száma meg kell egyezzen a játékosok számával vagy a játékosok számának egy többszöröse kell legyen, mivel a kezdő játékosnak a többiekhez képest előnye van, mivel neki hat kártya van asztalon.
A 10 év alatti gyerekek játszhatnka egy egyszerűbb változatot, a lehetőségekhez képest, csak egy matematikai műveletet végezve.
És a kártyák:
Nincs jelentősége annak, hogy a négy azonos számú kártya mindegyikén a szám más színű alapra van nyomtatva.Gondolom idáig kevesen értetek el az olvasással, hisz ilyen hoszzú játékleírást nehéz követni, főleg, ha nincs a kezetekben a játék. Amilyen rongyos állapotban van a játék, nekem is jó, ha itt megvan, lehet szükséges lesz újra legyártani házilag, mert megéri.
:) volt, hogy fejben elvgeztem a számításokat, aztán amikor elmondtam elkadtam, nem tudtam hogy is jutottam el a kezemben levő eredményig. Aztán volt, hogy ugyanazokat a kártyákat felhasználva ugyanarra az eredményre ketten kétféleképpen jutottunk el.
Szóval ez nálunk egy kedvenc játék.
Köszönöm a részletes leírást! El fogom készíteni.
VálaszTörlés